Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 261 позитивен на коронавирус во Скопје, додека  оздравени се  112.

Битката со вирусот во Скопје ја загубија четири пациенти  на возраст од 36, 60, 65 и 53 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Скопје од почетокот на епидемијата изнесува  11024 од кои активни се 3320.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 159

• Гази Баба – 403

• Аеродром – 649

• Карпош – 516

• Центар – 510

• Кисела Вода – 387

• Ѓорче Петров – 275

• Бутел – 132

• Шуто Оризари – 22

• Студеничани – 6

• Сарај – 21

• Арачиново – 10

• Илинден – 58

• Сопиште – 27

• Чучер Сандево – 12

• Петровец –19

• Зелениково – 8

• Странец – 19

• Нераспределен- 87