Во Македонија денеска ќе преовладува променливо облачно време, по котлините магливо. Преку денот облачноста ќе се зголемува и од попладне на запад ќе започнат врнежи кои во текот на ноќта ќе се прошират на повеќе места.

Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.