Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 486 нови случаи на коронавирус, а четири лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи е 2.662, а меѓу нив има и 382 пациенти на болничко лекување, од кои 29 на респиратор.

Од 25 февруари, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, регистрирани се вкупно 19.932 лица заразени со коронавирус, од кои 317 починале.

Вкупно се опоравиле 16.953 лица, од кои 258 во последните 24 часа. Во моментов има 12.424 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 353.526 лица, од кои 4.576 во последните 24 часа.

извор: Makfax