Во последните 24 часа во Хрватска се пријавени 32 смртни случаи и 3.082 новозаразени со коронавирус, а над 10.000 примероци биле тестирани за прв пат.

Бројот на активни случаи е 16.348, 1.598 пациенти се во болница, од кои 178 се на апарати за дишење, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Заклучно со 25 февруари, во Хрватска се регистрирани 75.922 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 925 починале, а вкупно 58.649 закрепнале, од кои 2.215 во последните 24 часа.

Во моментов има 35.690 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 592.326 лица, од кои 10.156 во последните 24 часа.

извор: Makfax