Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, а шест лица починале.

Бројот на активни случаи е 2.100. Меѓу нив, 280 пациенти се на болничко лекување, од кои 21 се приклучени на респиратор.

Во самоизолација се 8.938 лица. До денеска се тестирани 249.023 лица, од кои 6.137 во последните 24 часа.

Вчера во Хрватска беа потврдени 250 нови случаи.

извор: Makfax