Во последните 24 часа, регистрирани се 151 нов случај на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а вкупниот број на активни случаи во Хрватска е 2107.

Меѓу нив, 299 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 22 се приклучени на апарати за дишење.

Три лица починаа.

извор: Makfax