Во Турција бројот на смртните случаи од коронавирус денеска порасна за 75 и сега се вкупно 649, напиша на Твитер министерот за здравство, Фахретин Коца.

Бројот на новозаразени е 3.148 или вкупно 30.217, пренесе Ројтерс.

Според податоците од министерството за здравство, во последните 24 часа во Турција се тестирани 21.400 лица на коронавирус.

извор: Makfax