Шест момчиња излегоа од пештерата во Тајланд, јави „Ројтерс“, повикувајќи се на извори од спасувачкиот тим.

Момчињата кои беа спасени се пренесени во болница во Чианг Раи.

„АП“ наведе дека две возила на итната медицинска помош се забележани како ја напуштаат пештерата на северот во Тајланд, каде фудбалскиот тренер и 12-те момчиња беа заробени повеќе од две недели. Возилата на Итната помош од пештерата заминале кон најблискиот хелиодром.

Спасувачката акција за извлекување на 12 деца и нивниот тренер почна утрово во 10 часот по локално време, а првичните проценки беа дека првите деца ќе бидат спасени во 21 часот. За среќа, засега акцијата се одвива добро и децата почнаа да се извлекуваат уште порано од предвиденото, односно до 19 и 47 часот беа спасени 4 деца.

Претходно беше објавено дека фудбалскиот тренер на децата ќе биде извлечен во последната група, заедно со уште две деца.

Тајландската Влада го објави планот за спасување на заробените деца во пештерата. Според него, двајца нуркачи ќе придружуваат по едно момче, а низ пештерата ќе ги влечат со јаже. Кога ќе наидат на тесен премин, нуркачите ќе ги отстрануваат боците со кислород од грбот и ќе ги истркалаат низ премините.

извор: Makfax