Во последните 24 часа во Србија се потврдени 4.995 нови случаи на коронавирус, а 56 лица починаа. Тестирани се 13.707 лица.

Досега во Србија се регистрирани 266.432 случаи на коронавирус, а вкупно починале 2.331 лице.

Кризниот штаб утре ќе одржи нов состанок, на кој ќе се разговара за нови мерки. Според најавата на епидемиолозите, тие ќе се однесуваат на доаѓањето на српски државјани во земјата за време на празниците.

Исто така, се разгледува какви ограничувања ќе бидат воведени за време на новогодишната ноќ.

извор: Makfax