Во последните 24 часа во Србија се тестирани 9.690 лица за коронавирус, од кои 1.328 биле позитивни.

За жал, починаа уште пет лица.

Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 39 пациенти се приклучени на респираторни машини во болниците низ Србија.

 

извор: Makfax