Србија за осум недели тестирала вкупно 48.636 лица и регистрирала 7.114 заболени пациенти, дека од епидемијата на коранавирус починале 134 пациенти, српскиот министер за здравство Златибор Лончар.
        
„Во изминатите 24 часа, во Србија се потврдени 224 нови случаи на коронавирус по извршени 3.266 тестови, а четворица починаа“, рече Лончар на прес-конференција.
        
Од избувнувањето на епидемијата се заразени 7.114 лица, а 134 починале.Од вкупно 3.266 пациенти кои се во болница, 103 се на респиратор, а вкупно 1.025 се излечени.
        
Меѓу пациентите има 622 вработени во здравствениот систем, а 420 се хоспитализирани. Епидемиолозите проценуваат дека крајот на епидемијата може да се очекува кон средината на мај, помеѓу 10. и 12. недела од избувнувањето во Србија.

извор: Makfax