Снег денеска беше забележан на Кредарица, планински врв на Јулиските Алпи во Словенија.

Во близина на Кредарица (2.514 метри надморска височина), е тамошната највисоко позиционирана метеоролошка станица.

Na slovenskoj Kredarici počela sezona… ??????Foto: ARSO

Posted by IstraMet on Понеделник, 31 август 2020

Во Словенија падна снег на Кредарица поради движење на воздушната маса и продирање на постуден воздух од северот на Европа, соопшти тамошната метеоролошка служба.

Како што пишуваат регионалните медиуми, ваквите временски услови даваат до знаење оти топлите летни денови полека остануваат зад нас.

извор: Makfax