Во текот на полицискиот час на 11 април, скопската полиција во два одделни случаи уапсилa лица за кои постои сомнение дека сториле кривично дело тешка кражба.

Во првиот случај, во утринските часови на вчерашниот ден, полициски службеници на подрачјето на Чаир, за време на забраната за движење, уапсиле 21-годишна скопјанка, затоа што при извршен преглед кај неа биле пронајдени предмети за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривично дело тешка кражба.

Во попладневните часови, пак, при полициска патрола на булеварот „Филип Втори Македонски“, уапсен бил 41-годишник од селото Кучевиште, кај кого исто така биле пронајдени предмети за кои постои сомнение дека се украдени.

По документирање на двата случаја, против уапсените ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

 

 

 

 

 

извор: Makfax