До денеска од Ковид-19 во светот починале 1.611.959 луѓе. Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина 72 милиони, а според податоците од сајтот Ворлдометерс, изнесува точно 72.126.781. Оздравеле 50,4 милиони луѓе, а активни случаи во светот има речиси 20 милиони.

Најголем број на заразени лица, 16 милиони, сè уште има во Соединетите Држави, кои се на прво место според бројот на жртви со 300.000 смртни случаи.

Во последните 24 часа, во САД е регистриран рекорден дневен број на новоинфицирани над 230.000, објави Фајненшл тајмс.

Индија е на второ место во вкупниот број на потврдени случаи со 9,8 милиони заразени и 143 000 мртви, а на трето место е Бразил со 6,8 милиони заразени и 181 000 мртви.

извор: Makfax