x

Во Нигерија се подготвува бојкот на репрезентацијата

nigerija

Со оглед на фактот што во оваа Африканска земја со месеци траат протести против властите, и полициката бруталност, дел од репрезентацивите на Нигерија поведуваат иницијатива да се бојкотира нивната репрезентација со цел да се постигне нешто во врска со очајната ситуација во земјата.

Имено, се повеќе луѓе кои се дел од протестите се жртви на полицијска бруталност народ гине насекаде, а тоа големите Нифериски фудбалски звезди не можат повеќе да го гледаат од далечина па решени се нешто да преземат.

Прв во оваа насока се јави играчот на Манчестер Јунајтед, Одион Игало, а сега со свој став излезе и искусниот играч на АЛ Адалах, Џон Оду.

„Не гледам смисол во претставувањето на нашата земја на интернационално ниво, ако во неа се случува она што се случува во моментов. Таму мора работите да се променат од корен, сакаме легитимна власт, сакаме добри закони, сакаме да престане полициската бруталност. Сигурен сум дека многу од моите соиграчи ќе ме подржат во ова па дури и да се бојкорита Африканскиот куп затоа што само така ќе постигнеме нешто“ – изјави Оду.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата