15 нови увезени случаи на Ковид-19 се регистрирани во Кина, објави Националната здравствена комисија.Се наведува дека досега се регистрирани 2.788 увезени случаи.

Комисијата соопшти дека од новите случаи, девет биле пријавени во Сечуан, три во Гуангдонг и по еден во Тијанџин, Фуџијан и Шанкси.Како што наведува, не е забележан нов локален случај на Ковид-19.

извор: Makfax