Во последните 24 часа, во Кина се пријавени 49 нови случаи на коронавирус, што е повеќе од двојно повеќе од претходниот ден, кога имало 23 од нив.

Националната здравствена комисија во соопштението наведува дека 35 од вкупниот број на нови случаи биле увезени.

Кина, исто така, објави 31 нови асимптоматски случаи, кои не се вклучени во официјалната статистика.

Немало починати во изминатиот ден, пренесува „Ројтерс“.

Во Кина од почетокот на епидемијата се заразени 84.668 лица, а починале 4.634 лица.

извор: Makfax