Пет лица се повредени денеска во експлозија во фабрика за отпад во Австрија, соопшти полицијата.

Меѓу нив, две лица се со потешки повреди.

Портпаролот на полицијата изјави дека нема индиции оти нема индиции за терористички мотиви, пренесе „Ројтерс“.

Експлозијата се случила утрово околу осум часот.

извор: Makfax