Пред една година е регистриран првиот случај на коронавирус. Се работи за 55-годишен маж од кинеската провинција Хубеи. Од тогаш до денес бројот на заразени во светот надмина 55 милиони, а од последицата што ја предизвика вирусот, починаа над 1.300.000 луѓе.

Верувале или не, коронавирусот го прославува својот прв роденден. Кога е забележан првиот случај, никој не ни очекувал дека вирусот толку долго ќе опстои, ниту дека од него ќе починат толку луѓе.

Според „Чајна Морнинг Пост“, нулта пациент е регистриран на 17 ноември 2019 година во кинеската провинција Хубеи.

Тоа е повеќе од еден месец пред лекарите да ги регистрираат првите случаи во Вухан.

Научниците се сомневаат дека Ковид-19 преминал од лилјак на друго животно кое подоцна го конзумирал човекот, па затоа почнало да се шири меѓу луѓето.

Експертите тврдат дека од 17 ноември минатата година, неколку пациенти пријавувале секој ден, а на 15 декември 2019 година тој број бил 27.

Броевите потоа почнаа да вртоглаво се зголемуваат, а заразата ја премина кинеската граница.

Иако повеќе од 38 милиони луѓе се опоравиле за една година, вирусот не стивнува и се чини дека врвот допрва доаѓа.

Денес, најнаселената земја во светот, од каде започна сè, бележи неколку случаи на ден, додека во САД има 150.000 новоинфицирани, а некои европски земји над 40.000.

За споредба, нешто повеќе од 86.000 луѓе биле заразени во Кина од почетокот на пандемијата, а 4.634 починале.

Во моментов, најзаразени се во САД, Индија, Бразил, Франција и Русија.

извор: Makfax