Во изминатите 24 часа, од коронавирус во Велика Британија починаа 413 луѓе, со што вкупната бројка на смртни случаи во земјата достигна 20.732.
        
Според Ројтерс, регистрирани се 4.463 нови случаи, а 152.840 луѓе се заразени уште од почетокот на епидемијата. Министерот за животна средина, Џорџ Џастис рече дека Велика Британија дневно може да направи 50.000 тестови за коронавирус.

извор: Makfax