Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 44 нови случаи со коронавирус, врз основа на 1.249 тестирани примероци.

Уште шест лица починаа, објавено е на официјалната веб-страница за следење на епидемијата.

Најголем број на новоинфицирани има во Софија, девет.

Во моментов во Бугарија има 4.522 активни случаи, пренесува БТА.

Од почетокот на епидемијата во Бугарија се регистрирани 18.863 случаи на коронавирус, а починале 761 лице.

извор: Makfax