x

„Војната“ продолжува: Трамп го обвини Леброн за расизам

lebron-dzejms-lejkersi-e1598508540505

Неколку часа по дуелот меѓу ЛА Лејкерс и Мајами во финалната серија, првиот човек на САД, Доналд Трамп по обвинението дека Леброн Џејмс го уништува спортот и лигата, сега истакна дека шири расиза.

„НБА стана толку политичка со што речиси никој не сака да ја прати. Искрено не знам ни кој игра во финале. Леброн се однесува лош гласноговорник на Демоктратите. Имам многу направено за заедницата на црнците, но тоа никој не сака да го види. Тој е одличен кошаркар, но лушето не сакаат да видат дека не ги сака. Самото име на организацијата која е подржува е расисткички, ги дели луѓето на црни и бели“, порача Трамп.

Добро е познато дека изминатиов период Трамп и Леброн постојано се препукуваа преку медиумите, па една ваква изјава на претседателот на САД се очекува и реакција на „кралот“.

 

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата