Униформиран маж пукал кон синагогата и фрлил граната врз еврејските гробишта. Потоа избегал со возило, а полицијата трага по него. 

Полицијата објави предупредување до граѓаните на Хале да не излегуваат од дома , додека трае потерата по вооружениот маж со автоматско оружје и гранати. Објавено е и видеото од нападот , снимено од безбедносните камери. Инаку, во нападот се убиени две лица пред синбагога во источногерманскиот град Хале.