x

ВМФЛ – запад: Скопје ги совлада “штофарите“, Гостивар со три бода од гостувањето кај Дрита

deneska-gostivar-1

Се одиграа сите пет натпревари од 5.коло и во западната конкуренција. Немаше некои поголеми изненадувања, ако не се смета високиот триумф на Кадино на гости тоа кај Вардар Форино со 4:0. Скопје на Автокоманда, со голот на Ајрулаху во 20.минута го победи тимот на Лабуништа Тетово со 1:0, па така со овие три бода и натаму е лидер во Втората лига – запад. Гостивар губеше во Боговиње со 1:0, но резултатот го сврте и на крајот беше 3:1 за фаворитот. Велешта и Кораби одиграа без победник, во еден интересн меч, а во Кичево домашниот Велазерими и Охрид Лихнидос ремизираа без да се тресат мрежите.

РЕЗУЛТАТИ – 5. КОЛО

ВЕЛЕШТА – КОРАБИ 1:1

ДРИТА – ГОСТИВАР 1:3

СКОПЈЕ – ЛАБУНИШТА ТЕТОВО 1:0

ВЕЛАЗЕРИМИ – ОХРИД 0:0

ВАРДАР (Ф) – КАДИНО 0:4

ТАБЕЛА

1. СКОПЈЕ 13

2. ГОСТИВАР 11

3. ВЕЛЕШТА 8

4. КОРАБИ 7

5. ВЕЛАЗЕРИМИ 7

6. ОХРИД 6

7. КАДИНО 6

8. ВАРДАР Ф 5

9. ЛАНБНИШТА 3

10. ДРИТА 2

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата