x

ВМФЛ – ЗАПАД: Гостивар мора, а “пиратите“ ќе стават есенски печат и со бод…

gostivar-so-skopje

Во ВМФЛ – ЗАПАД во денешното 15.коло сите очи ќе бидат вперени кон Автокоманда во Скопје. Таму се игра дербито меѓу Скопје и Гостивар. Се среќаваат лидерот и вториот на табелата. “Пиратите“ нема да имаа ништо против ако мечот заврши и реми, тие и со бод ќе бидат есенски прваци на коло пред крајот со оглед на тоа дека во пресрет а овој меч тие имаат 33 а Гостивар 27 бодови. Токму затоа гостиварци се на потег. Тие овој меч не смеат да го загубат. Во спротивно разликата ќе биде девет бода и ќе биде за нив – Чао Прва лиго уште денеска.

Во сенка на големото дерби, Кадино на свој терен го дочекува Кораби, потоа Вардар (Ф) составот на Охрид. Велазерими на свој терен игра со Лабуништа Тетово, додека во Боговиње силите ќе ги одмерат Дрита и Велешта.

ДВОЈКИ ЗА 15. КОЛО – ДЕНЕСКА (13 Ч)

КАДИНО – КОРАБИ

ВАРДАР (Ф) – ОХРИД

ВЕЛАЗЕРИМИ – ЛАБУНИШТА ТЕТОВО

СКОПЈЕ – ГОСТИВАР

ДРИТА – ВЕЛЕШТА

ТАБЕЛА

1.СКОПЈЕ 33

2.ГОСТИВАР 27

3.ВЕЛЕШТА 26

4.ОХРИД 22

5.ВЕЛАЗЕРИМИ 22

6.КОРАБИ 21

7.КАДИНО 15

8.ВАРДАР (Ф) 13

9.ДРИТА 7

10.ЛАБУНИШТА ТЕТОВО 7

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата