Обилните дождови предизвикаа уривање на шесткатна зграда во Мумбаи, при што загинаа шест лица.

Зградата, која се наоѓаше во многу лоша состојба дури и пред уривањето, беше населена од пет или шест семејства на кои претходно им било советувано да се евакуираат, рекоа сведоците, пренесува „Ројтерс“.

„Не може да се исклучи опасноста од друго уривање“, рече шефот на противпожарната служба.

Поради обилните дождови во тој дел на Индија е издадено црвено предупредување за Мумбаи и околината.

Покрај проблемите со обилните врнежи од дожд, Индија се соочува и со силен удар на коронавирусот. Според Министерството за здравство, бројот на заразени лица надмина еден милион. Во таа земја досега од коронавирус починале вкупно 25.602 граѓани.

Инфекцијата се шири, особено во помалите градови и села каде што нема карантин и ограничувања, пренесува „Ројтерс“.

извор: Makfax