Неколку илјади луѓе протестираа во Хонг Конг против кинеските трговци, при што дојде до судир меѓу полицијата и демонстрантите.

Во поворката демонстрантите носеле транспарент ,,Строго да се спроведе законот, да се запрат прекуграничните трговци”, со кој поминале покрај фармацевтски и козметички продавници, популарни меѓу кинеските туристи и трговци, кои купената стока ја препродаваат во Кина.

Hong Kong protesters and police clash in Sheung Shui

HAPPENING NOW: Scuffles break out between Hong Kong police and demonstrators protesting against Chinese traders in the border town of Sheung Shui.(Video: Twitter/aaronMCN)

Posted by CNA on Сабота, 13 јули 2019

Многу продавници биле затворени поради протестите. Тие главно поминале мирно, но на крај на судирите дошло до судир меѓу демонстрантите и полицијата, која ги растерала со солзавец и палки.

извор: Makfax