Силно невреме синоќа ја зафати западна Хрватска и Загреб, а поројниот дожд предизвика поплави во центранлиот дел на главниот град.

Britanski trg

Posted by Zagrebancija.com on Friday, July 24, 2020

Како што објави „Индекс.хр“, потопени биле повеќе улици, а бројни автомобили останале заробени под вода или биле целосно потопени. Поплавени се и неколку куќи и објекти.

Пожарникарите цела ноќ биле на терен. На 193 имало илјадници повици.

Miramarska

Posted by Zagrebancija.com on Friday, July 24, 2020

На некои места сообраќајот и утрово е ограничен.

На сила сè уште има предупредување за опасни временски прилики, но со пониско ниво од вчера. За Загреб на сила е портокалово предупредување.

извор: Makfax