Најмалку еден полицаец беше прегазен од камион во Филаделфија кога демонстрантите ги преплавија улиците во понеделникот вечерта како одговор на фаталното пукање на полицијата претходно во текот на денот, пренесува „Њујорк пост“.

Прегазениот полицаец може да се види на снимките на социјалните мрежи додека црн камион влетува во група полицајци наредени преку улицата за да се заштитат од демонстрантите кои доаѓаат, објави „Филаделфија енквајер“.

Здравствената состојба на поливаецот засега не е позната.

Неконтролираните протести избувнаа поради смртта на Вотер Валас, кој беше застрелан од полицијата откако одбил да го фрли ножот што го поседувал.

Снимките објавени на Твитер од репортерката на „Филаделфија енквајер“, Саманта Меламед, покажуваат демонстранти околу запалените контејнери и полициски автомобили.

Весникот објави дека некои демонстранти фрлале со предмети, вклучително и цигли, кон интернетната полиција за време на напнатиот судир пред седиштето на полицијата. Грабеж е пријавен и во неколку продавници во градот.

Видеото од кобната средба од понеделник го покажува Валас како оди кон полицајците кои ги извлекуваат пиштолите. Сведоци за „Енквајер“ изјавиле дека Валас носел нож, но не им се нафрлил на полицајците. Двајца полицајци отвориле оган кон Валас. Неговиот татко, Волтер Валас Сениор изјави дека неговиот син бил застрелан 10 пати.

Имињата на полицајците вклучени во инцидентот не беа објавени веднаш. Комесарот на полицијата во Филаделфија, Даниел Аутло, рече дека истрагата е во тек.

извор: Makfax