Немирите во париското предградие Хот-де Сен продолжија четврта ноќ по ред иако локалните префектури известуваат за намалено ниво на насилство во споредба со другите вечери, пренесува „Спутник“.

Протестите во неколку заедници лоцирани во близина на главниот град избувнаа поради инцидент во Вилнев-ла-Гарен помеѓу француската полиција и мотоциклист кој беше тешко повреден откако удри во вратата на полицискиот автомобил, која наводно била отворена намерно.

Во моментот се води истрага за случајот.

Мотоциклистот наводно се здобил со скршеница на ногата откако удрил во полициска врата што била отворена намерно. Надлежните велат дека полицијата ја отворила вратата сакајќи да го запре мотоциклистот кој се движел со голема брзина, но сведоците и видеата од инцидентот сугерираат дека вратата е отворена за да го принуди возачот да запре во чин на полициска бруталност.

Најсериозниот инцидент се случи во Женевилие, каде што наводно било запалено основно училиште, оштетувајќи ја канцеларијата на директорот и уште две простории. Во исто време, властите не се сигурни дека пожарот е поврзан со немирите и дека училиштето се наоѓа надвор од подрачјето каде што се случило урбаното насилство.

Како и претходните ноќи, демонстрантите започнаа огномет кај полициските сили распоредени за да ги задушат немирите. Покрај тоа, неколку автомобили беа запалени во департманот Норд во заедниците Лил, Рубе и Туркоин.

„Дејли мејл“ претходно во понеделникот погрешно ги карактеризира  полициските судири во Вилнев-ла-Гарен како насочени против сториот режим на ограничено движење , поврзувајќи ги судирите со  неодамнешното проширување на мерките за социјално дистанцирање на Емануел Макрон.

извор: Makfax