Џенифер Холер (43) од Сиетл е првата Американка која добила експериментална вакцина против вирусот корона која ја развиваат Националните институти за здравство (НИХ) и „Модерна АД“ со седиште во Масачусетс.

Вакцината против вирусот корона се нарекува mRNA-1273 и, доколку се докаже дека е ефикасна, ќе чекаат од 12 до 18 месеци за нејзина општа употреба, пренесува Daily Mail.

„Сите ние се чувствуваме толку беспомошни. Ова е одлична можност за мене да направам нешто корисно“, рече Џенифер додека чекаше да ја прими вакцината при тестирањето во Институтот за истражување на Кајзер Перменте Вашингтон во Сиетл. Откако ја примила вакцината, таа го напушти институтот со насмевка на лицето. „Се чувствува одлично“, рече таа. Џенифер е една од 45-те волонтери кои се пријавиле на тестот и ќе им бидат дадени две дози на вакцината секој месец.

Вакцините немаат вирусни корони, така што нема опасност учесниците во тестот да бидат заразени, пишува „Дејли меил“. Д-р Ентони Фаучи од институтот NIH рече дека пронаоѓањето на вакцина е приоритет на јавното здравство.

„Оваа нова студија, која започна во рекордно време, е важен прв чекор кон оваа цел“, додаде тој. Бројни истражувачки центри ширум светот спроведуваат истражувања за да ја пронајдат вакцината против КОВИД 19.

„Сега сме „ Корона тим “ горди што започнавме со тестирање на потенцијална вакцина веднаш по почетокот на болеста. Несаканите ефекти и крвни тестови се наш фокус во оваа фаза за да откриеме дали вакцината влијае на имунолошкиот систем. Се уште не знаеме дали вакцината ќе функционира воопшто и дали ќе биде безбедна за луѓето, затоа правиме и тестирања“, рече водачот на студијата во Институтот за истражување на Кајсер Перменте Вашингтон, д-р Лиза Џексон.

Повеќето истражувачи за вакцини се концентрирале на „шилестиот“ протеин на површината на вирусот и на човечки коронарни клетки што ги има човекот. Ако тие се во можност да го блокираат тој протеин, ќе го сопрат и КОВИД-19.

Тој протеин што телото не може само да го произведува треба да произведе антитела кои ќе бидат подготвени доколку телото дојде во контакт со вистинскиот вирус.