Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше вакциниран против коронавирус во директен телевизиски пренос.Така тој стана првиот израелски и еден од првите светски лидери кои примиле вакцина за Ковид-19.

Израел утре треба да започне со вакцинирање на своите здравствени работници и жители на старечки домови. Нетанјаху рече дека сака да биде првиот кој ќе се вакцинира во земјата со што ќе даде „личен пример“ и ќе ги охрабри Израелците да го сторат истото, пренесува АП.

извор: Makfax