Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко пристигна со хеликоптер во неговата резиденција во Минск каде што се одржува протест на опозицијата, вооружен со автоматска пушка „калашников“ и панцир, јави ТАСС.

На социјалните медиуми објавена е снимка од Лукашенко додека се симнува од хеликоптерот.

Претходно дел од белоруските медиуми претпоставуваа дека со леталото ќе биде евакуиран Лекушанко, но ваквата информација беше демантирана од Кабинетот на претседателот.

Според објавите на социјалните мрежи на денешниот протест во Минск учествуваат повеќе од 250.000 луѓе, додека според проруските агенции бројот на демонстранти изнесува 70.000.

 

извор: Makfax