Иран промовираше два нови проектили наречени според двајца генерали убиени во јануари во американскиот напад врз нивниот конвој пред аеродромот во Багдад.

Иранската државна телевизија прикажа фотографии од балистичка ракета земја-земја, за која министерот за одбрана, Амир Хатами, посочи дека е со опсег од 1.400 километри и посебна нова крстосувачка ракета, игнорирајќи ги барањата од САД Техеран да ја запре својата ракетна програма.

„Ракетата земја-земја, наречена ‘Маченик Касем Солејмани’, има опсег од 1.400 км, а крстосувачката ракета, наречена ‘Маченик Абу Махди’, има опсег од повеќе од 1.000 км“, рече Хатами во телевизискиот говор.

Фотографиите на ракетите беа придружени со легенди во кои се вели: „Најновата иранска крстосувачката ракета што дополнително ќе ја зајакне моќта на одвраќање на Иран“.

Солејмани, шеф на иранската елитна терористичка единица „Кудс Форс“ и командант на ирачката милиција, Абу Махди ал-Мухандис, беа убиени во јануари во американскиот напад врз нивниот конвој пред аеродромот во Багдад по наредба на американскиот претседател Доналд Трамп.

Експертите се согласија дека смртта на Солејмани е дури и позначајна смртта над лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, или лидерот на ИСИС, Абу Бакр ал-Багдади.

Пентагон соопшти дека Солејмани минатата година оркестрирал напади врз коалициските бази на САД, вклучувајќи го и оној на 27 декември во кој загина американски изведувач и се повредени американски војници и ирачки персонал.

Пентагон, исто така, рече дека Солејмани ги одобрил нападите врз американската амбасада во Багдад што се случија претходно годинава. Иран сега се обиде да го одржи во живо името на Солејмани пишувајќи го на страната на ракетата.

„Ракетите и особено крстосувачките ракети се многу важни за нас … фактот што го зголемивме опсегот од 300 на 1.000 км за помалку од две години е големо достигнување. Нашата воена моќ и ракетните програми се одбранбени “, рече иранскиот претседател Хасан Рухани.

Иран, исто така, ја инаугурираше производствената линија на својот мотор „Оју“ за иранскиот борбен авион-двосед  „ковсар“.

Додатоците на иранските одбранбени способности дојдоа откако американскиот државен секретар Мајк Помпео рече дека Трамп во средата наредил враќање на сите американски санкции кон Иран – во Советот за безбедност на ОН во Њујорк во четвртокот- откако СБ го отфрли обидот на Вашингтон да го продолжи ембаргото за вооружување на Техеран.

извор: Makfax