Гестот на кандидатот за претседател на САД, Џозеф Бајден стана вирален откако на собирот во Невада ја тргна заштитната маска од лицето и се искашла во раката.

Американскиот демократски кандидат за претседател на изборите што ќе се одржат на 3 ноември, е познат и по тоа што секогаш носи заштитна маска, каде и да оди, уште од почетокот на пандемијата. За тоа неговиот противник, сегашниот претседател Доналд Трамп, неколкупати го исмејуваше.

Видеото како Бајден кашла во раката, се прошири на социјалните мрежи како вирус за време на говорот во Невада. Тој ја врати маската откако се искашла, што ги зачуди многумина на социјалните мрежи и предизвика бројни критики.

На Твитер настана судир на две страни, откако се појави група од оние што го бранат, поткрепувајќи ја одбраната со наводи дека настанот бил на отворено и дека сите присутни биле тестирани за ковид-19.

извор: Makfax