x

Вестон Мекeни најдобар фудбалер на САД за 2020

weston-mckennie

Играчот на Јувентус, и голема американска фудбалска надеж, Вестон Меккини е прогласен за најдобар играч на оваа држава за 2020 година.

Талентираниот напаѓач е дел од еден од најдобрите клубови на светот, полема добива шанса, и истата ја користи, па не е ниту чудо што во така силна конкуренција ја доби оваа престижна награда.

Со 22 години во моментов тој веќе има завидно искуство со играње во Европа, откако игра 75 мечеви за германски Шалке 04, за потоа да дојде и трансферот во Јувентус летово. За најдобрата репрезентација на САД има одиграно двааесетина мечеви.

 

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата