Фудбалерите на Вердер Бремен синоќа го совладаа тимот на Фортуна Диселдорф со 3:1 во првиот меч од 14. коло во германската Бундес лига.

Пет натпревари Вердер не можеше да дојде до 3 бода во домашниот шампионат.
Полувремето заврши нерешено 1:1, а во вториот дел домаќините со 2 гола ги освоија трите бода и сега се на 7 место на табелата со 21 освоен бод. Фортуна Диселдорф остана со само 9 освоени бодови.

извор: Makfax