x

ВАР смешки во Премиер лигата – раката на Бамфорд во офсајд (видео)

bamford-ofsajd

Денеска играа Кристал Палас-Лидс и победија домаќините со 4:1. Меѓутоа во првото полувреме кога Палас водеше со 1:0, Бамфорд постигна гол, а судијата покажа дека голот е регуларен, па стигна реакција од ВАР собата. По неколку секунди одлуката е преиначена. Бамфорд бил во офсајд, поточно телото на место, но раката му била во офсајд.

Бидејќи со рака не може да се постигне гол тој дел од телото не се смета како составен при постигнување на голови па уште еднаш се доведува до прашање валидноста на ВАР технологијата во Англија.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата