x

Валентино Роси позитивен на Ковид-19

rosi

Возачот на Јамаха, Валентино Роси е позитивен на коронавирусот, објави новинарот Сајмон Патерсон.

Ова е втор случај вкупно кај возачите, и прв во кралската класа.

Досега, ниту еден позитивен случај на новиот вирус не влијаеше на продолжението на шампионатот.

– За жал, утрово кога се разбудив не се чувствував добро. Коските ме болеа и имав лесна треска, веднаш отидов на лекар и двапати бев тестиран. Брз ПЦР-тест покажа дека сум негативен, исто како и тестот што го направив. во вторникот. Но, вториот тест што го добив во 16 часот беше за жал позитивен. Разочаран сум што ќе ја пропуштам трката за Големата награда на Арагон. Посакувам да бев оптимист за тоа, но сигурен сум дека нема да возам. Тажен сум и лут затоа што дадов сè од себе да го следам протоколот. Иако мојот тест во вторникот беше негативен, јас останав во самоизолација по враќањето од Франција. Така е и не можам да сторам ништо за да ја сменам ситуацијата. Сега ќе ги следам сите совети на лекарите и се надевам дека наскоро ќе бидам многу подобар, напиша Роси на Твитер.

Италијанецот викендов ќе ја пропушти трката за Големата награда на Арагон.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата