Како што соопштија од Фудбалската федерација на Италија , Буфон го пропуштил тренин гот заради висока температура, додека Кандрева работел одвоено од екипата поради повреда на препоните.

Но, постојат мали шанси двајцата клучни играчи на “азурите” да заиграат во среда против Ирска, но и да не играат тоа нема да биде хендикеп, бидејќи од претходно го имаат обезбедено настапот во осминафиналето на првенството.