x

БРОЈКАТА СЕ ЗГОЛЕМИ: Уште еден кошаркар на Македонија е позитивен на Ковид-19?

trening_talin_2

Додека чекаме официјална информација од КФСМ за ситуацијата во Талин, дознаваме дека уште еден кошаркар на македонската репрезентација е позитивен на Ковид-19. СПОРТМЕДИА во интерес на националниот тим нема да го објави неговото име.

Во овој момент имаме четворица играчи со коронаворирус. Претходно тестовите покажаа дека Љубомир Младеновски, Бојан Трајковски и Џејков Вајли се позитивни.

Ако одиме по примерот на Унгарија, најверојатно Македонија ќе ги пресконе овие квалификации, што пак е голема штета. Доколку не се случеше овој хаос, Естонија директниот противник за место на ЕП 2022 година беше „печен“ за победа, вчера не покажа ништо против Русија.

Но, во овој момент најважно е здравјтето на сите кошаркари.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата