„Fying Clipper“ е импресивен едреник изграден во „Бродосплит“, Хрватска според нацртот на едреникот на Франц II во 1911 година. Со својот импресивен ентериер, непогрешливо потсетува на старите едреници, но е опремен со најнова технологија.

Цената на седумдневно пловење се движи од 2 000 до 15 000 евра, во зависност од видот на кабината. Едреникот е долг 162 метри и широк 18,5 метри. Поради должината тој ќе биде запишан во Гинисовата книга на рекорди.

„Ресторанот е на два ката и може да ги прими сите патници во исто време, има дневна со пијано, а погледот е кон базенот и прозорците од дното на стаклото, што не само што е ефикасно, туку и пренесува природна светлина. Базенот е изработен од нерѓосувачки челик, а специјалното стакло во фабрика во Германија“, раскажува Радован Нашиновиќ, директор на проектот.

Најголем напор, што се однесува до материјалите, бил вложен во потрагата по најквалитетна тиковина, која е набавена од Азија.
Покрај најдоброто тиково дрво, други елементи за интериерот биле набавувани во цела Европа и низ целиот свет. Затоа не е погрешно да се каже дека целиот свет е вклопен во едрилицата.

На бродот има четири апартмани од 45 метри квадратни, опремени со дури електричен камин, две купатила со тушеви и џакузи. Престојот во нив е најскап.

Бродот има мала болница, лекарска кабина и ги исполнува највисоките здравствени стандарди во согласност со американските регулативи, а решенијата што се користат во кујната, на пример, кои спречуваат да се задржат нечистотијата и бактериите, оставаат пример за идните градители на бродот.

На едреникот има многу интересни решенија и детали што им овозможуваат на гостите вистинско доживување на старински едреник. Има и кормило со кое можат да се обидат да управуваат со бродот, компас направен како копија на стари компаси. Во просториите за бањи имаме простории за масажа, два сауни, но и „снежна соба“ или просторија каде што паѓа снег.

Импресивниот едреник со едра неодамна запловил по Јадранот. Од „Бродосплит“ велат дека бродот е продаден, а наскоро ќе се дознаат и новите сопственици на „Fying Clipper“.

извор: Makfax