Направете вкусни погачи со сирење без месење и без мака.Ова е рецептот:

СОСТОЈКИ:

1 шолја кисело млеко
1 кесе прашок за пециво
2 јајца
½ шолји масло
130 гр. сирење
сол
1 ½ шолји брашно
1 лажица ситно сечен магдонос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во сад се става млеко, се додава прашок за пециво, па се мати се со жица, а потоа со миксер постепено додавајќи ги јајцата, маслото, сол и брашно.
Се става изронето сирење и исецкан магдонос.
Во два големи плеха се става хартија за печење и се става од смесата. Се печат на 180 степени 15-ина минути.
Сами ќе нараснат и ќе бидат превкусни.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=-YuWdmIiZfs autoplay:0]