Бугарија би можела да му помогне на својот западен сосед во заштитата на воздушниот простор доколку се реализира набавката на осум американски борбени авиони „Ф-16“, најави бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Бугарија е членка на НАТО и на Европската Унија и има намера да ги замени своите застарени авиони „миг-29“ од советско производство за да ги исполни стандардите на Северноатлантскиот сојуз.

Пентагон во понеделникот објави дека Стејт департментот одобрил за Бугарија потенцијална продажба на осум авиони „Ф-16“ и придружна опрема за цена од 1,67 милијарда долари.

Но, Бугарија очекува САД да ја спуштат цената на 1,2 милијарда долари, пренесува хрватскиот портал „Индекс“.

„Разговарав со мојот колега Зоран Заев за заштита на северномакедонскиот воздушен простор кога ќе ги набавивме новите авиони“, изјавил Борисов за новинарите.

„Тоа ќе биде добро и за нив и за нас“, заклучил тој во изјавата.

Официјалниот предлог за продажба од САД треба да пристигне во Софија неделава, објави во вторникот бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов.

Набавката би била најголемата бугарска воена инвестиција по падот на комунизмот во 1989 година.

Нашата земја, пак, се надева дека в година ќе стане 30-та членка на НАТО.

извор: Makfax