Бојан Јовановски, познат како Боки 13, кој во Скопје беше уапсен поради рекетирање на бизнисменот Јордан Орце Камчев, според пишувањата на Курир.рс 1,5 милиони евра од рекетот ги однел кај советникот на Заев, Зоран Башановиќ. Весникот се повика на сигналот од џипесот со кој е следена торбата „Луј Витон“, во која и се пренесуваа парите.