Актерката Миша Бартон е најпозната по улогата како Мариса Купер во серијалот Оринџ Каунти, и оттогаш ги полни страниците на светските таблоиди со нејзините проблеми. Бартон штотуку го прослави 34-тиот роденден, а со текот на годините таа го промени својот изглед и ја шокираше јавноста со својата појава.

Додека ја снимаше серијата Оринџ Каунти, Миша се дружеше со Линдзи Лохан и Кели Озборн и беше чест гостин на забавите во Лос Анџелес. Во интервјуата што подоцна ги дала, таа изјавила дека во моментот мислела дека од неа се очекува да излегува постојано и да работи во исто време, но подоцна сфатила дека ова е патот до дното. Во мај 2007 година, таа беше хоспитализирана поради мешање таблети со алкохол, а истата година беше уапсена поради возење автомобил без валидна возачка дозвола. Една година подоцна, таа беше осудена на казна од три години, осудена за алкохол, а исто така мораше да плати и казна од 2.000 американски долари.

Таа го напушти серијалот Оринџ Каунти по крајот на трета сезона, а кружеа гласини дека нејзиното заминување не е заедничка одлука. Наводно, нејзиното однесување на сетот го надмина „убиството“ на ликот во серијалот. Десет години подоцна, Бартон рече дека многу фактори влијаеле на нејзиното заминување. Фокс го откажа снимањето на серијата по четвртата сезона.

Во јули 2009 година, кулминираше лошиот животен стил на актерката, па нејзините родители и агентот имаа  „интервенција“ затоа што заклучија дека Миша не е во можност да лета за Њујорк за еден настан. Во пресрет на средбата со агентот и родителите, таа зеде силни седативи и брзо се онесвести. Таа била однесена во болница, каде била толку надвор од контрола што и се заканувала дека ќе изврши самоубиство. Доживеала нервен слом и била примена во психијатриска болница. Бартон подоцна изјави дека никогаш не била самоубиствена, туку депресивна.

Младата актерка не ги избегна финансиските проблеми заради своето однесување. Се започна во 2014 година, откако таблоидите објавија која актерка се соочувала со проблеми да не ја плати хипотеката. Таа дури и ја тужеше нејзината мајка, Нуала Бартон, која своевремено беше нејзин менаџер затоа што откри дека и е одбиена плата и таа била истерана од сопствената куќа.