Кој ја гледал серијата “Сујлеман Величествениот” сигурно ќе се сетат на султанката Хатиџе, сестра на турскиот владар и сопруга на Ибрахим паша. Ја играше глумицата Селма Ерчег.

Турско-германската глумица денес има 40 години. Во серијата се борела за љубовта на турскиот паша, доѓаше во многу конфликти, меѓудругото и со прочуената султанка Хурем кој лик го играше Мерјем Узерли.

 
 
 
View this post on Instagram

? @eclipsnf @meryemuzerlimeryem

A post shared by Selma Ergeç (@selmaergecofficial) onJan 14, 2018 at 6:05am PST

Недоразбирања имала и со султанката Махидевран (Нур Фетаоглу), но позади камерите таа со своите противници од малите екрани се во одлични односи.

Селма со Мерјем ја дели врската со Германија од каде влече корени и има исклучиво интересна биографија. Студирала медицина и психологија, учествувала во избор на убавица, работела како модел, а се занимава и со хуманитарна работа, и поред се со глума.

Инаку трансформацијата е дел од  филмски проект кој барал глумицата да направи промена во која досега пошироката публика ја нема видено.