Белоруските погранични служби ја зајакнаа граничната безбедност, изјави за ТАСС портпаролот на Државниот комитет за граници, Антон Бичковски.

„Безбедноста на границата е зајакната, се преземаат неопходните мерки во зависност од ситуацијата во конкретни региони“, рече тој.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко вчера изјави дека земјата ќе ги затвори границите со Литванија и со Полска и ќе ја зајакне граничната контрола со Украина.

Тој ги повика луѓето од трите земји да ги спречат нивните политичари да почнат „жешка војна“.

 

извор: Makfax