СОСТОЈКИ:

50 гр маргарин

200 гр чоколадо за готвење

1 пудинг од чоколадо

1 ванилин шеќер

арома од рум или ванила

лешници

ПОГОТОВКА:

50 грама маргарин се остава да се омекне, па добро се мати, па се додава 180 гр. Чоколадо изрендано и останатите 20 грама се сечат на коцки.

Откако се ќе поврзете со миксер се додава лажичка екстракт од ванила или рум по желба и се додава пудингот и ванилиниот шеќер.

Се прават топчиња па се валкаат во лешници.