Демократот од Претставничкиот дом, Џо Бајден и демократски претседателски кандидат првпат денеска изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп треба да биде подложен на импичмент, додавајќи дека тој ја предал нацијата и ја прекршил заклетвата што ја положил кога стапил на функцијата.

Бајден ова го кажа во рамки на, на како што оценува „Ројтерс“, најостриот говор портив постапките на републиканскиот лидер.

„Тој прави дупки во Уставот и не смееме да му дозволиме да се извлече“, наглси Бајден, кој е еден од фаворитите за противкандидат на Трамп на претстојните претседателски избори следната година во САД.

Бајден од страна на Трамп беше повеќе пати обвинуван за корупција, но без директни докази.

извор: Makfax